Jdi na obsah Jdi na menu
 

Jakub ZÍTKA - mistr Moravy ve slalomu a vícemistr Moravy v obřím slalomu!

7. 2. 2016

Zatím největší úspěch novoměstského sportovního klubu v alpských disciplínách!

Dne 6. - 7. února 2016 proběhly ve Skiareálu Karolinka na Valašsku územní kvalifikační závody žactva (tzv. ÚKZ) ve slalomu a obřím slalomu jako Mistrovství Moravy a Slezska. Na závody vyrazili poměřit síly členové SK NMNM a studenti Gymnázia Vincence Makovského se sportovními třídami, bratři Jakub a Petr Zítkovi. Jejich soupeři mají většinou jiné podmínky pro trénování alpských disciplín. Nejenže trénují na větších kopcích, ale také již od srpna pravidelně jezdí na ledovce do zahraničí. Je proto velkým úspěchem, že se naši závodníci „odchovaní“ Harusovým kopcem, v tak silné konkurenci neztratili.

V sobotu se v Karolince závodilo ve slalomu, kde bohužel drobná chyba staršího z bratrů, Petra, vyřadila z dalších bojů už v prvním kole. Jakub ale v kategorii mladších žáků první kolo dokončil s rozdílem tří desetin na druhém místě. Ve druhém kole si víc věřil, odstartoval s větší agresivitou a jeho razantní, plynulá jízda ho přivezla s více jak vteřinovým náskokem na celkové první místo.

V neděli byl na programu obří slalom. Mladší žáci jeli tentokrát pouze jedno kolo, které bylo značně vyrovnané. Na téměř kilometrové trati s převýšením přes 200 metrů se první tři závodníci vešli do čtyř setin sekundy. Kuba tak dojel na nádherném druhém místě. Petr ve velmi silné konkurenci starších žáků dokončil první kolo na 8. místě. Ve druhém kole ho však čekala značně rozbitá trať. Je vůbec s podivem, že se na ní nikdo ze soutěžících nezranil. Peťovi se bohužel v jednom místě podařilo vjet do nahrnutého sněhu a to jej definitivně vyřadilo z boje o první pětku. Svou bojovností a jinak čistou jízdou si nakonec vyjel krásné desáté místo. Oběma klukům patří velký dík za úspěšnou reprezentaci našeho sportovního klubu.

Hlavním sponzorem závodů byla firma ROBE, která připravila zvláštní cenu pro nejlepšího závodníka obou disciplín. V kategorii mladších žáků i toto ocenění s přehledem získal Jakub Zítka. 

Naši „dorostenci“ těmito závody potvrdili vynikající formu, kterou předvedli už v lednu jako nejúspěšnější účastníci alpských disciplín za Kraj Vysočina na Hrách VII. olympiády dětí a mládeže na Klínovci. Tam nejlepšího umístění dosáhli ve slalomu: Jakub v mladších žácích skončil na krásném čtvrtém místě a Petr v silné konkurenci reprezentantů ČR na místě devátém – oběma sourozencům velká gratulace k dosaženým výsledkům.

První velký dík patří firmě Trtík Sport z Brna, která nám „na počkání“ a v časové tísni těsně před konáním závodů, ochotně a hlavně profesionálně připravila oboje závodní slalomové lyže.

Druhé velké „díky“ posíláme na „Harusák“ za to, že nám bratři Klapačovi umožňují trénování na „novoměstském ledovci“. 

 

Náhledy fotografií ze složky 2016-02-07 Mistrovství Moravy